Dlaczego warto zamieszkać w domu drewnianym?

Dlaczego warto zamieszkać w domu drewnianym?

Niektórzy z nas, słysząc o domach z drewna, wciąż wyobrażają sobie domki działkowe lub letniskowe. Tymczasem zamieszkanie w drewnianym domu całorocznym nie tylko da nam taki sam komfort i bezpieczeństwo, jak w przypadku budynków murowanych, lecz przyniesie nam również szereg dodatkowych korzyści.

Jakie są zalety całorocznych domów drewnianych?

Zaletą, która zdecydowanie stawia domy drewniane ponad murowanymi, jest czas ich budowy. Wykorzystanie drewna zamiast cegieł nie tylko sprawia, że prace postępują znacznie szybciej, lecz także niweluje m.in. wymóg żmudnego wylewania i formowania fundamentów. Ze względu na lekkość tego materiału nie będzie też konieczne stosowanie dodatkowych umocnień konstrukcji. Wszystko to sprawia, że budowa drewnianego domu może potrwać zaledwie kilka tygodni – szczególnie, że nie trzeba przerywać jej np. ze względu na niesprzyjającą pogodę.

Domy drewniane są przy tym równie solidne, trwałe i komfortowe, co warianty tradycyjne. Co więcej, dzięki specyficznej konstrukcji ścian są też w pełni energooszczędne. Umożliwia ona bowiem utrzymanie wysokich parametrów cieplnych budynku poprzez zastosowanie łatwych w montażu usztywnień i izolacji. Możemy więc być pewni, że nasz rodzinny dom całoroczny  będzie skutecznie zabezpieczony przed wiatrem, chłodem i przedostawaniem się wilgoci do wnętrza.

Do budowy domów używa się drewna o wilgotności nieprzekraczającej 18%. Jest ono poddawane suszeniu komorowemu i następnie impregnowane. Wszystko to sprawia, że w jego strukturze nie gnieżdżą się owady ani nie rozwijają grzyby czy pleśń, a ponadto jest ono znacznie bardziej odporne na działanie deszczu, gradu czy skrajnych temperatur.

Drewniany dom całoroczny – dodatkowe korzyści

Oprócz trwałości i krótkiego czasu realizacji budownictwo drewniane ma szereg innych zalet. Cechą dostrzegalną na pierwszy rzut oka jest z pewnością wiążące się z nim poczucie komfortu. Domy z drewna są przytulne i mają charakterystyczny urok, którego brakuje nawet najpiękniejszym budynkom murowanym. Będzie to szczególnie dobrze wyczuwalne, jeżeli zdecydujemy się na wykończenie w postaci drewnianego zadaszenia tarasu, pod którym będziemy mogli spędzać pogodne wieczory przy herbacie i książce. Ponadto, jako materiał całkowicie naturalny, drewno tworzy we wnętrzach swoisty mikroklimat, który jest zbawienny dla naszego zdrowia.

Mieszkanie w drewnianym domu niesie ze sobą również korzyści czysto materialne – możliwość łatwego i dokładnego zaizolowania konstrukcji skutkuje całkowitą szczelnością, a tym samym obniżeniem strat ciepła z budynku. To z kolei oznacza, że znacznie zaoszczędzimy na jego ogrzewaniu.

Domy z drewna są przy tym o wiele bardziej przyjazne środowisku niż ich murowane odpowiedniki. Wspomniana redukcja ogrzewania wiąże się z obniżeniem emisji szkodliwych substancji i produktów spalania do atmosfery. Co więcej, większość materiałów i budulca dociera na plac budowy w formie gotowych prefabrykatów – to zaś przekłada się na produkcję mniejszej ilości odpadów podczas poszczególnych prac.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *