Ile kosztuje dom w technologii szkieletowej?

Ile kosztuje dom w technologii szkieletowej?

Dom szkieletowy to interesująca alternatywa wobec tradycyjnego budownictwa murowanego. Choć jeszcze niedawno do tego rozwiązania niektórzy podchodzili nieufnie, dziś technologia szkieletowa jest tak zaawansowana, że nie budzi żadnych zastrzeżeń. Polega ona na niczym innym jak na wznoszeniu konstrukcji z drewna zamiast z cegły. Takie podejście do sprawy, choć niekonwencjonalne, wiąże się z wieloma korzyściami, pośród których niezwykle ważne są te finansowe. Nie należą one jednak do jedynych zalet, jakie wynikają z korzystania z technologii szkieletowej. Wprost przeciwnie, ta metoda wznoszenia budynków jest korzystna bez względu na to, z której strony się na nią spojrzy.

Zalety technologii szkieletowej

Wzniesienie drewnianego domu za pomocą technologii szkieletowej to idealne rozwiązanie dla osób, których z różnych powodów nie stać na zastosowanie tradycyjnych metod budowy. Jest ono, ogólnie rzecz biorąc, znacznie tańsze. Dzięki niemu da się zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, chociażby na to, żeby w elegancki sposób wykończyć swoje nowe lokum.

To, że technologia szkieletowa jest tańsza od budownictwa murowanego, nie bierze się oczywiście znikąd. Wynika to z określonych przyczyn, których całokształt składa się na stosunkowo niskie koszty wnoszenia domu w technologii szkieletowej. Głównym z powodów stojącym za niewysoką ceną tego rozwiązania jest oczywiście rodzaj wykorzystanego materiału. Zasada, zgodnie z którą koszt tworzywa ma decydujący wpływ na wartość całej inwestycji, należy bowiem do podstaw architektury i budownictwa. W przypadku technologii szkieletowej materiałem stosowanym do wzniesienia konstrukcji jest oczywiście drewno. Jego niska cena pozwala zaoszczędzić wiele środków i wykorzystać zgromadzone fundusze do innych celów. Charakter drewna może jednak także wzbudzać wątpliwości. Czy materiał ten nie jest, aby mniej wytrzymały od bardziej konwencjonalnych cegieł? Nic z tych rzeczy. Jeżeli drewno jest odpowiednio chronione warstwami izolacyjnymi, zapewnia wystarczający poziom bezpieczeństwa.

Zaletą technologii szkieletowej jest jednak nie tylko niska cena samego materiału, lecz także stosunkowo niewysoki koszt samego procesu budowy. Drewno to lekki materiał, który łatwo jest przenosić, a jego łączenie odbywa się w nieskomplikowany sposób. Dzięki temu domy szkieletowe powstają dość szybko, a jak wiadomo, im prędzej postępuje proces budowy, tym nisze są jego koszty. Proces budowy domu szkieletowego nie trwa długo, dlatego też nie ma konieczności wynajmowania mieszkania na czas budowy domu.

Tak rysują się ogólne aspekty wpływające na koszt budowy domu w technologii szkieletowej. Odgrywają one rolę niezależnie od tego, jaka jest specyfika danej inwestycji. Istnieją jednak i takie czynniki, których charakter wypływa bezpośrednio z istoty określonego przedsięwzięcia. Chodzi tu między innymi o rozmiary domu. Wiadomo, że im większa jest dana konstrukcja, tym wyższe będą jej koszty. Znaczenie ma także zaawansowanie budowy. Inna będzie cena oddania domu w stanie konstrukcyjnym, a inna w stanie deweloperskim. Im dalej posunie się etap wykończenia, tym więcej wyniosą koszty za budowę domu w technologii szkieletowej.

Z jakimi szacunkowymi kosztami trzeba się liczyć, biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki? Aby to określić, można rozważyć w miarę standardowy przypadek, czyli budowę domu w stanie zamkniętym. Taka konstrukcja jest już wykończona od zewnątrz i pozostaje tylko wyposażyć jej wnętrze. Cena tego rodzaju rozwiązania to mniej więcej 3800 zł/m2.Budowa domu to jednak nie tylko jego wzniesienie, lecz także wykonanie całego projektu. Za niego również trzeba zapłacić. Cena projektu zależy oczywiście od wielkości danego domu i renomy architekta, niemniej jednak w standardowych przypadkach powinna zamknąć się w granicach 10 000 zł. Oprócz kosztów samej budowy warto mieć również na uwadze koszty eksploatacji domu. Domy szkieletowe są łatwe do ogrzania, co przekłada się na realne oszczędności podczas lat użytkowania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *