Przekroje ścian, dachu oraz stropu w domu szkieletowym

Przekroje ścian, dachu oraz stropu w domu szkieletowym

Domy drewniane wyróżniają się wieloma zaletami, które wciąż przyciągają nowych klientów. Do najważniejszych korzyści związanych z budową domów szkieletowych tzw. kanadyjskich należy bardzo krótki czas realizacji, swoboda, jeśli chodzi o sposób wykończenia, a także znakomite właściwości termiczne. Przyjrzyjmy się bliżej ich konstrukcji i przekonajmy się, jak są zbudowane ściany, stropy i dach.

Jaka jest konstrukcja domu szkieletowego?

Strukturą domu kanadyjskiego są drewniane belki, które tworzą ramy poszczególnych ścian zewnętrznych i stropów. Ze względu na niezbyt dużą masę całej konstrukcji, wymagania co do nośności fundamentów są tu znacznie niższe. Za termoizolację budynku odpowiedzialny jest umieszczany w przestrzeniach między belkami materiał – najczęściej jest to wełna mineralna. Istnieje możliwość wykonania domu wykończonego naturalnym drewnem, domy szkieletowe można jednak również tynkować.

Jak wyglądają ściany, strop i dach w domu szkieletowym?

Elementami odpowiedzialnymi za odporność na chłód i warunki atmosferyczne są ściany zewnętrzne. Ich trzon stanowi drewniana rama, wypełniana wełną mineralną. Od wewnątrz jest ona przykrywana płytą OSB, na której umieszcza się folię paroizolacyjną, która chroni przed wnikaniem do warstwy izolacyjnej pary wodnej powstającej w budynku. Następnym elementem jest ruszt, do którego mocowane są elementy wykończenia ścian wewnętrznych – może to być płyta kartonowo-gipsowa przy okładzinie ceramicznej lub malowaniu ścian bądź naklejaniu tapet. Często stosuje się boazerię drewnianą. Jeśli chodzi o warstwy zewnętrzne, to stanowi je wiatroizolacja ze specjalnej membrany i w zależności od planowanego materiału zewnętrznego – stelaż do deski elewacyjnej lub płyty OSB, jeśli ściany będą tynkowane. Strop składa się z belek czołowych i stropowych opartych na ścianach albo podciągach. Jego struktura przypomina ściany, lecz nie ma tu folii ani membrany. Więźba dachowa przypomina klasyczną, jest jednak wsparta na konstrukcji drewnianej, która musi być odpowiednio wzmocniona.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *